ΠΡΟ.ΣΥ.Δ.Ε.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΩΝ

Ν. 356/1974 – ΚΕΔΕ Τροποποιήσεις σύμφωνα με τον Ν. 4512/2017 & ΠΟΛ 1011/2018 ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ

Ν. 356/1974 – ΚΕΔΕ Τροποποιήσεις σύμφωνα με τον Ν. 4512/2017 & ΠΟΛ 1011/2018

Ν. 356/1974 – ΚΕΔΕ Τροποποιήσεις σύμφωνα με τον Ν. 4512/2017 & ΠΟΛ 1011/2018



Αρθρο 405 Ν. 4512/2018. Μεταβατικές διατάξεις Κ.Ε.Δ.Ε

Αρθρο 405 Ν. 4512/2018. Μεταβατικές διατάξεις Κ.Ε.Δ.Ε



Επισημάνσεις σχετικά με τις πρόσφατες τροποποιήσεις διατάξεων του ΚΕΔΕ (Ν.Δ. 356/1974) και των μεταβατικών διατάξεων καθώς και την δημοσίευση της ΠΟΛ 1011/2018 (ΦΕΚ Β΄63/2018)

Επισημάνσεις σχετικά με τις πρόσφατες τροποποιήσεις διατάξεων του ΚΕΔΕ (Ν.Δ. 356/1974) και των μεταβατικών διατάξεων καθώς και την δημοσίευση της ΠΟΛ 1011/2018 (ΦΕΚ Β΄63/2018)



ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ : ΑΙΤΗΣΗΣ – ΠΡΑΞΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΕΚΤΙΜΗΤΗ – ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΘΕΣΕΩΝ σε περίπτωση που από τη ΑΑΔΕ εκδοθεί ερμηνευτική εγκύκλιος (για τα τροποποιηθέντα άρθρα του ΚΕΔΕ) θα αναπροσαρμοστούν ανάλογα

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ : ΑΙΤΗΣΗΣ - ΠΡΑΞΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΕΚΤΙΜΗΤΗ - ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΘΕΣΕΩΝ σε περίπτωση που από τη ΑΑΔΕ εκδοθεί ερμηνευτική εγκύκλιος (για τα τροποποιηθέντα άρθρα του ΚΕΔΕ) θα αναπροσαρμοστούν ανάλογα



 

Επιμέλεια Ελένη Καπότου

Κατηγορία: Ειδήσεις - Νέα
  • Αντώνιος Πουλής :

    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    Σε κατάσχεση κινητών κατά τον ΚΕΔΕ, ορίζεται τιμή εκτίμησης η εμπορική αξία πάλι? και σαν τιμή πρώτης προσφοράς τι βάζουμε? πάλι την εμπορική ή όπως παλιά (μέγιστο τα 4/5?).

    Και επίσης στα υποδείγματα, υπάρχουν 2 μικρά λαθάκια στις περιπτώσεις 1 (ορισμός εμπορικής από εκτιμητή) & 2 (ορισμός εμπορικής από εμάς):

    ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1η:

    «ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗΣ.
    …..Το ακίνητο αυτό εκτιμήθηκε αμέσως από εμένα, αρμόδιο προς τούτο κατ’ άρθρο 78 του Ν. 4472/2017…..»

    Το «εκτιμήθηκε αμέσως από εμένα», πρέπει να αντικατασταθεί με: «εκτιμήθηκε από τον αρμόδιο προς τούτο, κάτωθι αναφερόμενο πιστοποιημένο εκτιμητή»

    ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 2η:

    «ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗΣ.
    ……Το ακίνητο αυτό εκτιμήθηκε αμέσως από εμένα, αρμόδιο προς τούτο κατ’ άρθρο 39 του ΚΕΔΕ….»

    Το σωστό άρθρο για την εκτίμηση είναι το άρθρο 36 του ΚΕΔΕ

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

*

Optionally add an image (JPEG only)